Artist Directory

Looking for local and regional art sources? Want to check out some of our members’ artwork? Seeking artwork for your private collection or to display in a local business? Our Art & Artist Directory can help you connect with artists, local galleries and other arts-related resources. Click on the links below for more information. If you are you an artist and a member of the Arts Council, you can be listed on the Directory. If you would like to be listed, but aren’t yet a member, sign up to be a member of the Petaluma Arts Center! Not sure about your membership status? Email: HBlyth@PetalumaArtsCenter.org or call 707-762-5600, ext. 100 to check.

ART EDUCATION: CLASSES AND PROGRAMS

  • EXCEL Youth Enrichment program at Sonoma State University
  • Petaluma Art Academy
  • Arts in the Garden School

VISUAL ART MUSEUMS AND GALLERIES

  • ARTrails
  • Bodega Bay Heritage Gallery
  • The Back House Gallery at Heebe Jeebe
  • Calabi Gallery, Petaluma
  • California Wine Museum
  • Charles M. Schulz Museum & Research Center
  • Children’s Museum of Sonoma County
  • Di Rosa Preserve
  • Discount Graphics and Framing
  • Gallery One
  • Graton Gallery
  • Petaluma Historical Library and Museum
  • Independent Petaluma Open Studios
  • River Front Art Gallery, Petaluma
  • San Francisco Fine Arts Museums — De Young and Legion of Honor
  • Sonoma Arts—The Cultural Arts Council of Sonoma County
  • Sonoma County Artists’ Resources
  • Sonoma State University Art Gallery, Rohnert Park
  • Sonoma County Gallery Group
  • The Sonoma County Museum, Santa Rosa
  • The Sonoma Valley Museum of Art, Sonoma

FILM ARTS AND PHOTOGRAPHY

  • Friday Night Film Series, Petaluma
  • Camera Arts Club of Petaluma
  • Andrea Leland – Film/Videography

PERFORMING ARTS

  • Cinnabar Theater, Petaluma
  • Hilary Moore — Improvisational Drama, Comedy and Poetry
  • Susan Topf – Build Your Peace
  • The Imaginist Theater
  • 6th Street Play House
  • Spreckles Performing Arts Center, Rohnert Park

LITERARY ARTS

  • The Sitting Room, Cotati
  • Patti Trimble

MUSICAL ARTS

  • Phoenix Theater, Petaluma
  • Mystic Theatre, Petaluma
  • Green Music Center, Sonoma State University, Rohnert Park
  • Bruce Kurnow – Music
  • Richard Standard — Music and Art Education
  • Robert Ramirez – Music
  • Tall Toad Music
  • Karen Tamborski – Music

INSPIRATIONAL ART RESOURCES

  • The Arts and Healing Network
  • Rhonda Gerhard — Art Therapy
  • Keiko Katsuta – Art Therapy / Mandala Artist
  • Michelle Minero — Soul Collages
  • Nurturing Arts– Art Therapy

ART SUPPLIES

  • Judy Tomsky of Natural Touch Beads – Jewelry Supplies
  • Toby Flax – Art Supplies

ARTISTS DIRECTORY

Painting, Drawing and Printmaking
[npecontacttypelist]

Photography
  • Bill Acheson — Photography
  • Wendy Albrecht — Photography and Mixed Media
  • James M. Bleifus — Photography
  • Kenneth Bradley – Photography
  • Carol Brandt & Gregg Chorebanian – Photography and Watercolors
  • Edmond Bridant — Photography
  • Stephen Bruno — Photography
  • Steve Bryan — Photography
  • Robert Caruso — Photography
  • Mima Cataldo – Photography
  • Leslie Curchack – Photography
  • Lenny Eiger — Photography
  • Tim Fleming — Photography
  • Cathleen Francisco – Photography
  • Kevin Frates — Photography
  • August Fuentes – Photography
  • Suzanne Girot — Film/Video
  • Connie Goldman — Photography
  • Paige Green — Photography
  • Sharon Green – Photography
  • Scott Hess — Photography
  • William Hollister – Digitally Manipulated Photographs
  • Diana Jex-Weese – Photography
  • Jim Johnson — Photography
  • Tony Johnson — Photography
  • Owen Kahn – Photography
  • Keith Kilburn — Acrylic and Photography
  • Lance Kuehne — Photography
  • Nathan Larimer — Photography
  • Herb Lingl — Aerial Photography
  • Rosemarie Lion — Photography
  • Alfred Lockwood – Fine Art Nature Photography
  • Judy Loken — Photography
  • Alden Marsh – Photpgraphy
  • Christine Luksza-Paravicini — Photography
  • Tim May — Photography
  • Medley McClary – Wedding Photographer
  • Robert McFarland — Photography
  • Jerrie Jerne Morago — Photography
  • Jude Mooney — Photography
  • Frank & Stephanie Oravetz – Photography
  • Julie Patterson — Photo-Based Mixed Media
  • Sara Prada — Photography
  • Karen Preuss — Photography
  • Murray Rockowitz — Photography
  • Deborah Rourke — Photography
  • Michael Ryan — Photography
  • Francesca Scalpi – Photography
  • Amnon Shemi — Photography
  • Joseph Simons – Photography
  • Ruth Smilan – Photography
  • Ken Smith — Photography
  • Ron Storey — Photography
  • Cathy Thomas — Photography and Collage
  • Michael Angelo Truncale — Photography
  • Laura Alice Watt — Photography
  • Victoria Webb – Photography
  • Jak Wonderly — Photography
  • Sculpture
  • Marie Bergstedt — Fiber and Sculpture
  • David Best – Architectural Sculpture
  • Suzanne Biaggi — Sculpture and Landscape Design
  • Rick Butler – Metal Sculpture, Welding
  • Tim Dye – LED Sculpture
  • Shray Friedman – Bronze Sculpture
  • Christina Gleason — Sculpture and Mixed Media
  • Griffe Griffiths – Metal (bronze, copper, steel, silver) Sculpture
  • Edwin Hamilton — Monumental Stonework
  • Peter Hassen – Sacred Sculpture
  • Jami Jennings — Sculpture and Painting
  • Ned Kahn — Large Scale Installation and Public Art
  • Thomas Lewis — Masonry
  • David Povilaitis — Metalwork
  • Ron Petty Art – Metal/Upcycled Sculpture
  • Kate Schaffner — Metal Sculpture
  • Jan Schultz — Welded Metal Sculpture
  • Ron Petty – Metalwork/Scrapture
  • Rick Ward – Metal Art/Sculpture
  • Ceramics and Glass
  • Jennifer Baker — Raku Ceramics and Kiln Formed Glass
  • Candace Birchfield – Ceramic Artist
  • Chaz Willow Clover — Ceramic Artist
  • Diana Crain – Ceramic Artist
  • Nuala Creed — Ceramic Artist
  • Lisa Jean De Soto – Glass Mosaic Art
  • Jon Gareipy — Ceramic Artist and Sculpture
  • Gerald and Kelly Hong — Ceramics
  • Naomi Lasley – Ceramics
  • Jane McDonald — Ceramic Artist
  • Lorinda Hartwell – Ceramics and Jewelry
  • Susan Harter Oshiro — Fused Glass Art
  • Vangie and Lyndon Pullins — Glass Art
  • Bonnie Rodrigues — Art Glass
  • David Ross and Leta Davis – Ceramics, Painting
  • Carla Sarvis – Art Glass
  • Jan Schachter – Ceramic Artist
  • Sueann Sher — Mosaic Art
  • Barbara Tobin — Fused Glass Art
  • Patti Wessman – Glass and Clay
  • Kathleen Funke-Spicher – Ceramics, Textiles, Mosaic
  • Catherine Merrill – Ceramics
  • Literary Arts
  • Susan Bono — Writing and Editing
  • Marlene Cullen — Writing
  • Dave Seter – Poetry
  • Ransom Stephens — Writing
  • Mixed Media
  • Roberta Ahrens – Acrylic Painting & Mixed Media Sculpture
  • Derrolyn Anderson — Acrylic Painting and Mixed Media Sculpture
  • Kelsi Anderson – Painting, Prints, Photography, Mixed Media
  • Sherry Ballestrasse — Acrylic and Mixed Media
  • Sue Capella — Photography, Acrylic and Mixed Media
  • Gail Coito — Mixed Media and Collage
  • Diana Corvelle – Gouache /Cut Paper
  • Elaine Davault — Mixed Media
  • Denise (Dee) Dushkes – Painting / Drawing / Jewelry
  • Michele Flannery — Mixed Media
  • Linda Goodman – Painter / Printmaker / Teacher
  • Kirk Hinshaw – Collage
  • Murial Knapp – Mixed Media/Textile & Painting
  • Mary Kuder – Mixed Media
  • Jazelle Lieske — Mixed Media
  • Carol Larson – Mixed Media/ Textile
  • Gary T. Rivait
  • Richard Sampson — Mixed Media
  • Abraham Schroeder – Digital Art, 2D and 3D Mixed Media
  • Maria-Esther Sund — Collage and Mixed Media
  • Kathryn Graham Wilson — Mixed Media and Art Education
  • Jordan Pepper – Oil Painting and Photography
  • Pauline Levy Lazzarini – Painting
  • Andrea Way – Acrylic/Encaustic Painting
  • Other Artists
  • Dale Axelrod — Entertainment Sketching
  • Sonya Lee Barrington – Fiber Artist
  • Ken Berman – Painting
  • Julian Blair — Interactive Arts and Video
  • Paula Bailey Brent – Jewelry
  • Monica Bryant – Painting
  • Nancy Chien-Erikson – Painting
  • S. Simon Corwin – Jewelry
  • Craig Coss – Mixed Media
  • Gomes De Souza – Painting
  • Mary Dooley, AIA — Architecture and Artful Spaces
  • Sarah Mones Friedman– Designer, Crafts
  • Mimi Gerhardt-Roth – Painting
  • Dorothy Gitman – Digital Art
  • Lynn Hennesey – Painting
  • Jill Henry — Art, Crafts and Imagery
  • Hetty Herman-Minsk — Jewellry and Metalwork
  • Susan Hersey — Paper and Fiber Art
  • Annie Holman – Graphic Art
  • Bernadette Howard – Painting
  • Katherine Keller– Painting & Drawing
  • Barbara Kelley – Printmaking & Painting
  • Alicia Keshishian – Surface Design and Graphics
  • Annee & Greg Knight – Illustrator and Concept Design Artist
  • Owen Lang – Design & Planning
  • Carol Larson — Fiber Art
  • Jeannene Langford – Painting
  • Louise Leff — Landscape Architecture & Construction
  • Julie Lindberg – Metalsmithing and Jeweler
  • Nancy Lloyd – Painting
  • Ron Luongo – Painting & Drawing
  • Michael Malott – Lights
  • Beth Meredith — Artful Living Design and Education
  • Erik & Taylor Metzler – chainmaille jewelry & accessories
  • Sarah Mones — Photography and Encaustic
  • T. C. Moore – Natural Materials
  • Ann V. Moreno – Graphics
  • Marge Mount – Painting
  • Ruby Newman – Painting / Drawing
  • Diana Painter – Historic Preservation and Urban Design
  • Julie Panusis – Wire and metalwork, glass fusing, metal clay
  • Laurel Reid/ Good Gray – Creative Shop
  • Sharon Risedorph – Architecture
  • Veronica Rosager – Flower Arrangements
  • Peter Rubin — Digital Art
  • Christy Silacci – Cloth Art
  • Catherine Sky – Painting
  • Donna Solin – Painting
  • Diane Stavrum – Painting
  • Steven Steinberg – Painting
  • Laurie Szujewska– Books Arts & Printmaking
  • Rakshika Thakor — Printmaking and Textiles
  • Amber Turner — Original Botanical Prints
  • Alexandra Von Burg – Quilts, Dolls
  • Marcie Waldren — Jewelry
  • Ricky Watts — Multi Media
  • Cathy Wayne — Felt Artistry
  • Roberta Welburn-Milstead – Painting
  • Henry White – Painting
  • Craig Wilcox — Illustration and Illumination
  • Gwen Williams – Interior Design
  • Ace & Jacki Yurth — Screen Printed Apparel
  • Sharon Kirk – Art Furniture
  • Tricia Goldberg – Tapestry
  • Griffe Griffiths – Metalwork